Osteotomia korekcyjna kolana

Osteotomia korekcyjna kolana kości piszczelowej z zastosowaniem innowacyjnej płyty kompatybilnej z tkanką kostną pacjenta.
 
9 grudnia 2008 r. w Centrum Medycyny Sportowej, została przeprowadzona operacja z zastosowaniem przełomowej technologii System iBalance AKR (Axial Knee Realignment), dzięki której pacjenci cierpiący na zwyrodnienia stawu kolanowego mogą uniknąć zabiegu założenia endoprotezy i w pełni powrócić do aktywnego trybu życia. Nowoczesna technologia zaangażowana w wytworzenie innowacyjnego implantu stworzyła nowe możliwości leczenia pacjentów cierpiących z powodu urazów kolan.
 

Zgodnie ze statystykami zmiany zwyrodnienia stawu kolanowego dotyczą w Europie około 5,39 proc. populacji a w niektórych przypadkach dochodzą nawet do 29,8 proc. Tego typu dolegliwości występują najczęściej u pacjentów w wieku 40 - 70 lat i polegają na destrukcyjnych zmianach chrząstki stawowej. Chorzy najczęściej skarżą się na poranną sztywność stawu ale także nasilający się ból przy schodzeniu po schodach, w czasie noszenia ciężkich przedmiotów. Pacjenci miewają trudności z założeniem nogi na nogę, częste jest skrócenie chorej kończyny np. na skutek przykurczu w stawie. W zaawansowanej postaci choroba determinuje funkcjonowanie pacjenta w bardzo podstawowym wymiarze. Pojawia się konieczność montowania uchwytów w ścianie łazienki czy toalety ułatwiających siadanie i wstawanie z wanny, podwyższonego sedesu, wysięgników do zakładania skarpet i pończoch.
 

Dotychczas stosowane metody związane były założeniem endoprotezy. Ta rozległa, długotrwała i obciążająca dla zdrowia operacja łagodzi ból i poprawia poruszanie się, jednak nie daje możliwości pełnego odzyskania utraconej sprawności. 
Przełomowa technologia System Bialance AKR (Axial Knee Realignment) pozwala na uniknięcie zabiegu wymiany stawu na endoprotezę. Jest to technika pozwalająca na nieosiągalną do tej pory w tego typu operacjach dokładność i bezpieczeństwo dla pacjenta. Choremu zostaje założona innowacyjna płyta, która integruje się z tkanką kostną pacjenta i nie wymaga usunięcia po wygojeniu. Pacjent może powrócić do uprawiania sportów, w pełni aktywnego trybu życia. System narzędzi AKR jest zaprojektowany tak, aby zredukować ryzyko jakiegokolwiek złamania. Umożliwia planowanie przedoperacyjne i precyzyjne umieszczenie implantu co zapewnia optymalną stabilność stawu. Nowoczesny implant wykonany z materiału zbliżonego do kości eliminuje konieczność wprowadzania dodatkowych elementów jak metalowe płytki czy śruby, stosowane dotychczas w standardowych tego typu zabiegach operacyjnych.
 

Tego typu zabiegi wykonuje się na świecie w Norwegii, Kanadzie i Australii, a dzięki CMS także w Polsce


©Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie 2015

CENTRUM MEDYCYNY SPORTOWEJ
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa