BarkStaw ramienny - (łac. articulatio humeri) staw łączący kończynę górną z obręczą barkową. Główkę stawową tworzy głowa kości ramiennej, a panewkę wydrążenie stawowe oraz obrąbek stawowy łopatki. Dzięki obrąbkowi stawowemu zwiększana jest powierzchnia stawowa panewki, czego następstwem jest większy zakres ruchów ramienia. Nie ma ograniczeń więzadłowych, a od uszkodzeń chronią go mięśnie. Torebkę stawową wzmacnia więzadło kruczo-ramienne i więzadła obrąbkowo-ramienne (górne, środkowe, dolne). Ruchy odbywają się w trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie, ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz. Zarówno zgięcie jak i odwodzenie w stawie ramiennym zachodzi tylko do płaszczyzny poziomej. Możliwość uniesienia ramienia ponad płaszczyznę poziomą to efekt pracy stawów: mostkowo-obojczykowego i barkowo-obojczykowego.


Profilaktyka
 

W profilaktyce urazów stawów kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie fizyczne i trening równowagi. Nawet bardzo wytrawny amator sportu na początku sezonu wymaga rozjeżdżenia i zajęć pod okiem instruktora, a początkujący i dzieci wymagają nadzoru. Niezmiernie ważna jest również dieta, odpowiednia rozgrzewka i odnowa biologiczna. W diecie amator sportu podkreśla się to, że posiłki powinny być częste i niezbyt obfite, z dużą zawartością węglowodanów. Należy unikać tłuszczów, a po całodziennym wysiłku należy spożyć jakiś posiłek wysokobiałkowy. Niezmiernie ważne jest stałe uzupełnianie płynów z dużą zawartością mikro i makroelementów. Należy unikać alkoholi wysokoprocentowych ze względu na odwodnienie.


Symptomy i dolegliwości
 

Ból barku, Procesy zapalne barku, Zespół bolesnego barku, Skurcz mięśni barku, Niedowład barku, Zaburzenia czynności ruchowej i czuciowej w okolicy barku, Zapalenie mięśni barku.
 
Ból stawu barkowego, Dysfunkcja stawu barkowego, Ograniczenie ruchu w stawie barkowym, Zapalenie stawu barkowego, Zapalenie okołostawowe ramienno-łopatkowe.
 
Ból ramienia, Choroby ramienia, Procesy zapalne ramienia, Trudności z uniesieniem ramienia, Niemożność uniesienia ramienia, Porażenia ramienia, Niedowład ramienia, Trudności w wyprostowaniu ramienia, Przykurcz mięśni ramienia, Zaburzenia czynności czuciowej w okolicy ramienia.
 
Ból stawu ramiennego, Choroby i urazy stawu ramiennego, Procesy zapalne stawu ramiennego.
 


©Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie 2015

CENTRUM MEDYCYNY SPORTOWEJ
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa