KręgosłupProfilaktyka

W większości przypadków profilaktyka jest tak samo ważna jak i rehabilitacja. Rozpoczęty trening terapeutyczny powinien być kontynuowany w warunkach domowych, gdyż utrzymujące się osłabienie mięśni bądź ich nadmierne napięcie jest jednym z czynników zwiększenia podatności na ponowne urazy czy dolegliwości bólowe. Oprócz tego pacjent otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące unikania pewnych ruchów oraz proste biomechaniczne wyjaśnienia uwzględniające pozycję podczas pracy. Niezwykle istotna jest prawidłowa pozycja siedząca gdyż jest ona nieodłączna we współczesnym świecie i zależy od rodzaju dysfunkcji np. pacjenci hipermobilni tj. ze zwiększoną ruchomością u których dolegliwości występują w każdej pozycji. Dla tych osób zalecamy krzesła o zmiennym ustawieniu siedziska/oparcia bądź krzesło typu siodło. Kolejnym ważnym punktem profilaktyki jest wyeliminowanie długotrwałego przodopochylenia głowy gdzie płaszczyzna widzenia nie koresponduje z płaszczyzną danego obiektu. I tu zalecamy skośne ustawienie blatu lub wykorzystanie podpórek, zaś jeśli chodzi o pracę przy komputerze ustawienie monitora na wprost.
 
Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki jest sposób dźwigania gdyż niewłaściwy jest często przyczyną nagłego początku dolegliwości bólowych. W przypadkach niewielkich obciążeń ważna jest odpowiednia koordynacja mięśniowa w czasie zginania zaś przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów należy zwracać uwagę na wyprostowane plecy jednocześnie zginając kończyny dolne w stawach kolanowych i biodrowych z ustawienie jednej nogi wysuniętej do przodu jednocześnie napinając mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha. Równie ważna jest pozycja w czasie spania, dobór odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.

 

Leczenie i rehabilitacja

Skuteczność leczenia dolegliwości w obrębie kręgosłupa zależy od precyzyjnej diagnozy polegającej na dokładnym zbadaniu, która struktura wywołuje ból. Dysfunkcja może dotyczyć stawu (hipomobilność, hypermobilność), krążka międzykręgowego, nerwu, mięśnia albo wszystkich tkanek jednocześnie. Wynik całego badania warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia a tu mamy szeroki wachlarz metod/technik leczniczych (mobilizacje, manipulacje, automobilizacje, specjalistyczny trening rehabilitacyjny obejmujący stabilizację, stretching, poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej)


©Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie 2015

CENTRUM MEDYCYNY SPORTOWEJ
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa