X

Zapisz się na newsletter
od CMS w Warszawie

Kręgosłup

Profilaktyka

W większości przypadków (w schorzeniach kręgosłupa często) profilaktyka jest tak samo ważna jak i rehabilitacja. Problemy z kręgosłupem często narwacają, dletego rozpoczęty trening terapeutyczny powinien być kontynuowany w warunkach domowych, gdyż utrzymujące się osłabienie mięśni bądź ich nadmierne napięcie jest jednym z czynników zwiększenia podatności na ponowne urazy czy dolegliwości bólowe. Oprócz tego ważna jest tak zwana „higien kręgosłupa i dlatego ważne jest by pacjent wiedział jakie ruchy czy pozycje są niebezpieczne dla kręgosłupa. Niezwykle istotna jest prawidłowa pozycja siedząca gdyż jest ona nieodłączna we współczesnym świecie. Nie ma tu jednak uniwersalnego rozwiązania. Inne wymagania będzie miał chory z problemem hipermobilności, u których zalecamy krzesła o zmiennym ustawieniu siedziska/oparcia bądź krzesło typu siodło) a inne chory po operacji dyskopatii. Kolejnym ważnym punktem profilaktyki jest wyeliminowanie długotrwałego pochylenia głowy, które często wystepuje, gdy gdzie płaszczyzna widzenia nie koresponduje z płaszczyzną danego obiektu. I tu zalecamy skośne ustawienie blatu lub wykorzystanie podpórek, zaś jeśli chodzi o pracę przy komputerze ustawienie monitora na wprost.
 
Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki jest sposób dźwigania gdyż niewłaściwy jest często przyczyną nagłego początku dolegliwości bólowych. W przypadkach niewielkich obciążeń ważna jest odpowiednia koordynacja mięśniowa w czasie zginania zaś przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów należy zwracać uwagę na wyprostowane plecy jednocześnie zginając kończyny dolne w stawach kolanowych i biodrowych z ustawienie jednej nogi wysuniętej do przodu jednocześnie napinając mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha. Równie ważna jest pozycja w czasie spania, dobór odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.

Leczenie i rehabilitacja

Skuteczność leczenia dolegliwości w obrębie kręgosłupa zależy od precyzyjnej diagnozy polegającej na dokładnym zbadaniu, która struktura wywołuje ból. Dysfunkcja może dotyczyć stawu (hipomobilność, hypermobilność), krążka międzykręgowego, nerwu, mięśnia albo wszystkich tkanek jednocześnie. Wynik całego badania warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia a tu mamy szeroki wachlarz metod/technik leczniczych (mobilizacje, manipulacje, automobilizacje, specjalistyczny trening rehabilitacyjny obejmujący stabilizację, stretching, poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej)

Przejdź do strony on-line

Kontakt

ADRES

Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa

E-mail

rejestracja@cms.waw.pl
sekretariat@cms.waw.pl
iod@cms.waw.pl

LOKALIZACJA I DOJAZD

Lokalizacja na mapie Google
Dojazd dla zmotoryzowanych
Dojazd autobusami (przystanki i autobusy)

Godziny pracy

Pon - Pt: 7.30 - 20.00
Sb: 8.00 - 14.00

REJESTRACJA

22 592 93 05

22 592 93 06

22 592 93 07

22 592 93 08

22 592 93 09

22 592 93 10

CMS na Facebook

Odzwiedź naszą stronę

Formularz Kontaktowy. Prosimy o pozostawienie kontaktu. Oddzwonimy.

Prosimy wypełnić formularz (wszystkie pola są wymagane). Oddzwonimy, doradzimy i umówimy Państwa na wizytę.



CMS i wracasz do gry!

Copyright © Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.