X

Zapisz się na newsletter
od CMS w Warszawie

Podoskop

CMS w Warszawie, ul. Wawelska 5

Bardzo niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że stopa jest istotnym organem naszego ciała, spełniającym ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Natomiast każdy słyszał o wadach takich jak płaskostopie czy paluchy koślawe (halluxy). Mimo znajomości tych terminów nie wiemy jednak jak wielką rolę w naszym życiu mogą one odegrać.
 

Wiele chorób kończyn dolnych pojawia się już w dzieciństwie, a ich wynikiem są wady postawy, przewlekłe bóle czy nasilenie się chorób naczyniowych.
 

Stopy są podstawą szkieletu i całego układu lokomocyjnego. Niestety nie zawsze pracują prawidłowo. Cywilizacja wymusiła chodzenie po twardym podłożu i w obuwiu (niejednokrotnie nieodpowiednio dobranym). Nasi przodkowie chodzili boso, często po nierównym i zmiennym podłożu, a mimo to nie mieli tylu problemów co my. Każda część stopy (mięśnie, więzadła) mogła odbierać bodźce, a co za tym idzie, wymuszana była prawidłowa praca stóp. Nas jednak to już nie dotyczy. Od dziecka jesteśmy przyzwyczajeni do chodzenia po twardych posadzkach i w obuwiu. Stopa nieprzyzwyczajona do prawidłowej pracy szuka podparcia, co pociąga za sobą położenie na wewnętrznej krawędzi pięty - czyli jej skoślawienie. Do tak ustawionego tyłostopia przystosowuje się przodostopie – powstaje zatem płaskostopie podłużne, poprzeczne, paluch koślawy (hallux valgatus). Dalej będą pojawiać się nieprawidłowości w ustawieniu goleni, dolegliwości ze stawu kolanowego, biodrowego czy miednicy, w konsekwencji ucierpi także kręgosłup, a to wszystko spowodowane jest wydawałoby się nieistotnym ustawieniem stopy.
 

Dlatego każdy z nas powinien jak najszybciej poddać się badaniu na podoskopie.
 

To proste urządzenie pozwala nie tylko na szybkie zdiagnozowanie anatomicznych wad stóp, ale także na ocenę chodu. Stopę możemy bowiem przebadać statycznie jak i dynamicznie.
 

W badaniu statycznym pacjent staje na podoskopie, dzięki czemu możemy obejrzeć kształt stóp, obecność zgrubień na skórze, odciski, sposób obciążania przodostopia, śródstopia i palców. Pozwala to na ocenę wad stopy takich jak płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona czy koślawość palucha.
 

Badanie dynamiczne polega na naprzemiennym stawaniu na jednej nodze. Dzięki temu można ocenić zmianę kształtu stopy pod obciążeniem, stabilność dolnego stawu skokowego, pracę całej kończyny dolnej, miednicy czy kręgosłupa. To badanie jest także schematycznym odwzorowaniem faz chodu.
 

Zalecamy wczesną diagnozę stanu układu kostnego i ruchowego. Proste i bezbolesne badanie może dostarczyć każdemu z nas wielu istotnych informacji.
 

 

podoskop

Przejdź do strony on-line

Kontakt

ADRES

Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa

E-mail

rejestracja@cms.waw.pl
sekretariat@cms.waw.pl
iod@cms.waw.pl

LOKALIZACJA I DOJAZD

Lokalizacja na mapie Google
Dojazd dla zmotoryzowanych
Dojazd autobusami (przystanki i autobusy)

Godziny pracy

Pon - Pt: 7.30 - 20.00
Sb: 8.00 - 14.00

REJESTRACJA

22 592 93 05

22 592 93 06

22 592 93 07

22 592 93 08

22 592 93 09

22 592 93 10

CMS na Facebook

Odzwiedź naszą stronę

Formularz Kontaktowy. Prosimy o pozostawienie kontaktu. Oddzwonimy.

Prosimy wypełnić formularz (wszystkie pola są wymagane). Oddzwonimy, doradzimy i umówimy Państwa na wizytę.CMS i wracasz do gry!

Copyright © Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.