X

Zapisz się na newsletter
od CMS w Warszawie

Dieta po kontuzji

Uprawianie sportu, zwłaszcza profesjonalne, zawodowe, niewątpliwie stwarza ryzyko wielu kontuzji. Skręcenia stawu skokowego, złamania, uszkodzenie ścięgna, czy mięśni to tylko przykłady problemów, z którymi często muszą zmagać się osoby uprawiające sport, ale nie tylko – niefortunny wypadek może przecież dotyczyć każdego. Każda kontuzja na pewien czas wymaga przeorganizowania swojego codziennego życia, rytmu dnia, skupienia się na rehabilitacji i powrocie do pełnej sprawności i aktywności.  Czasowe unieruchomienie może również negatywnie wpływać na wygląd sylwetki. Nieodłącznym elementem postępowania po kontuzji jest zadbanie o odpowiednią dietę, która nie tylko wspiera proces regeneracji i powrotu do zdrowia, ale może również zapobiegać urazom w przyszłości.

Białko

Odpowiednia podaż białka po kontuzji ma bardzo duże znaczenie. Składnik ten wspomaga regenerację tkanek i zapobiega szybkiej, nadmiernej utracie masy mięśniowej na skutek czasowego unieruchomienia, czy ograniczenia aktywności. We wczesnej, ostrej fazie po kontuzji, jego podaż powinna wynosić ok 2 g/kg masy ciała, czyli nawet dwukrotnie więcej niż ogólne zalecenia, dla przeciętnego, zdrowego, dorosłego człowieka. W przypadku niewystarczającej ilości białka w diecie może szybko dojść do utraty masy mięśniowej, pogorszenia i spowolnienia gojenia oraz procesu rekonwalescencji.

Do najlepszych źródeł białka należą mięso, ryby, jajka oraz produkty nabiałowe, takie jak sery, twarogi, czy jogurty typu skyr. Jak widać, są to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego największy problem z uzupełnieniem diety w białko mogą mieć wegetarianie i weganie. Wśród produktów roślinnych najwyższą zawartością tego składnika charakteryzują się nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, fasola, ciecierzyca, groch) oraz ich przetwory np. tofu, tempeh, hummus, mąki oraz makarony ze strączków, a także orzechy, nasiona, pestki i komosa ryżowa.

Kaloryczność diety

Oprócz odpowiedniej podaży białka, bardzo ważna jest również ogólna kaloryczność diety. Wiele osób w okresie kontuzji, ze względu na ograniczoną aktywność fizyczną, decyduje się na diety o niższej kaloryczności w obawie przed przyrostem masy ciała. W większości przypadków jest to jednak błędne podejście, a okres rekonwalescencji po urazie nie jest dobrym momentem na jakiekolwiek obniżki kaloryczne, czy diety odchudzające. W organizmie zachodzi wtedy szereg zmian fizjologicznych i biochemicznych, które do sprawnego przebiegu i zapewnienia odpowiedniego gojenia tkanek potrzebują odpowiedniej ilości energii w postaci kalorii dostarczanych z pożywienia. Tempo podstawowej przemiany materii u osób kontuzjowanych może wzrastać nawet o 50% w zależności od rozległości i rodzaju urazu. Ujemny bilans kaloryczny, czyli zbyt mała pokaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania, negatywnie wpływa na regenerację tkanek. Dlatego kaloryczność diety w okresie kontuzji nie powinna być niższa niż przed urazem, a u niektórych osób zaleca się nawet wprowadzenie nadwyżki kalorycznej na okres rekonwalescencji.

Omega-3

Omega-3 to rodzaj kwasów tłuszczowych o bardzo silnym, przeciwzapalnym działaniu. Każdy uraz powoduje powstanie stanu zapalnego, który może objawiać się bólem, opuchlizną, zaczerwienieniem. Ich odpowiednia podaż w ostrej fazie po urazie i kontuzji wspiera regenerację tkanek i przyśpiesza proces gojenia. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, które zgodnie z ogólnymi zaleceniami powinny być obecne w diecie minimum 2 razy w tygodniu. Przy ich rzadszym spożyciu (np. na diecie wegańskiej), niezbędna jest ich suplementacja, natomiast w przypadku wielu sportowców, w okresie rekonwalescencji często zalecana jest jako dodatek, nawet przy odpowiednim spożyciu ryb. Kwestię tą zawsze warto omówić podczas konsultacji z dietetykiem sportowym.

Witamina C

Dieta po kontuzji

Witamina C to jedna z najważniejszych witamin w kontekście regeneracji tkanek oraz gojenia. Jest główną witaminą biorącą udział w syntezie kolagenu, ważnego białka strukturalnego wchodzącego w skład kości, mięśni i ścięgien. Dieta bogata w witaminę C i pełnowartościowe białko, jest więc bardzo wskazana dla wszystkich osób po urazach i kontuzjach. Często podejmowaną strategią jest również połączenie witaminy C z żelatyną w ramach jednego posiłku, co zarówno zapobiega, jak i wspomaga leczenie urazów kości, stawów, mięśni i ścięgien.

Właściwie zbilansowana i odpowiednio dobrana dieta pozwala zwiększyć skuteczność rehabilitacji i przyśpieszyć powrót do sprawności oraz ulubionej aktywności fizycznej.

Ze względu na bardzo indywidualny charakter każdej kontuzji oraz osobniczą odpowiedź organizmu na uraz ważne jest, aby podejście terapeutyczne i dietetyczne było dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Pacjentów po urazach/kontuzjach w CMS przyjmuje dietetyczka sportowa i kliniczna Aleksandra Dziura. Zapraszamy do zapisów na konsultacje.
 

Przejdź do strony on-line

Kontakt

ADRES

Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa

E-mail

rejestracja@cms.waw.pl
sekretariat@cms.waw.pl
iod@cms.waw.pl

LOKALIZACJA I DOJAZD

Lokalizacja na mapie Google
Dojazd dla zmotoryzowanych
Dojazd autobusami (przystanki i autobusy)

Godziny pracy

Pon - Pt: 7.30 - 20.00
Sb: 8.00 - 14.00

REJESTRACJA

22 592 93 05

22 592 93 06

22 592 93 07

22 592 93 08

22 592 93 09

22 592 93 10

CMS na Facebook

Odzwiedź naszą stronę

Formularz Kontaktowy. Prosimy o pozostawienie kontaktu. Oddzwonimy.

Prosimy wypełnić formularz (wszystkie pola są wymagane). Oddzwonimy, doradzimy i umówimy Państwa na wizytę.



CMS i wracasz do gry!

Copyright © Centrum Medycyny Sportowej Sp. z o.o.