X

Zapisz się na newsletter
od CMS w Warszawie

Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja - jest uznaną i skuteczną metodą zachowawczego, niechirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, stawu skokowego, barku, łokcia, nadgarstka, w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego lub stawów międzypaliczkowych palców rąk i nóg. Z wiskosuplementacji mogą skorzystać także pacjenci ze zmianami pourazowymi kolana lub np. po zabiegach artroskopowych. Polega na wstrzyknięciu do chorego stawu naturalnej substancji tzw. kwasu hialuronowego. Endogenny kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem wielu tkanek w organizmie ludzkim, w tym płynu stawowego. Jego zadaniem jest nawilżenie chrząstki i ochrona wszystkich elementów stawu przed uszkodzeniami. Jeśli jest go za mało, szybciej dochodzi do uszkodzeń. Dzięki takim iniekcjom zwiększają się właściwości płynu stawowego, jak lepkość i elastyczność, które bezpośrednio przekładają się na lepsze funkcjonowanie stawu. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego łagodzi i likwiduje dolegliwości bólowe, które mogą być one wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów, ale także ich naturalnego zużywania się, jak również konsekwencją uprawiania sportów. Zabieg powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem specjalistą, dlatego niezbędna jest wizyta u ortopedy, który zleci wykonanie zdjęcia RTG stawu bądź zaleci inną diagnostykę taką jak MRI czy USG. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do jamy maziowej stawu powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza, który dobierze przeznaczoną do iniekcji dawkę uzależnioną od wielkości stawu.

Wiskosuplementacja to zabieg wykonywany w taki sposób, aby nie było bolesne dla pacjenta, niemniej każdy ma inny próg wrażliwości i u niektórych pacjentów powodować wrażenie dyskomfortu. W miejscu iniekcji może wystąpić ból lub zasinieni albo lekki obrzęk i zaczerwienienie. W większości przypadków objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni. Po wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, a mobilność pacjenta nie jest ograniczona. Jeśli chodzi o zalecenia po zabiegu dotyczą one głównie unikania dużych obciążeń stawu oraz forsownego lub długotrwałego treningu/wysiłku.

Przeciwskazania:

Wiskosuplementacji nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, jak również u pacjentów z zakażeniem lub stanem zapalnym stawu. Przeciwwskazania stanowią również wysypki, zakażenia skórne oraz inne zmiany, które występują w miejscu planowanego podania iniekcji.

MONOVISC-PLUS

To jałowy, nie alergizujący roztwór hialuronianu sodu, lekko-usieciowany za pomocą opatentowanego chemicznego czynnika sieciującego...

Czytaj więcej

CINGAL-PLUS

To innowacyjne połączenie długotrwale działającego usieciowanego kwasu hialuronowego z powszechnie znanym sterydem...

Czytaj więcej
Przejdź do strony on-line