X

Zapisz się na newsletter
od CMS w Warszawie

Leczenie łąkotki - Actifit

Centrum Medycyny Sportowej wprowadziło na Polski rynek medyczny przełomową technologię w chirurgii stawu kolanowego. 22 lipca 2009 r. w naszej klinice, po raz pierwszy w Polsce przeprowadziliśmy zabieg wszczepienia implantu (ACTIFIT) zastępującego zniszczoną łąkotkę stawu kolanowego, w związku z tym uszkodzenie łąkotki nabrało innego wymiaru dla pacjętów. Zastosowanie przełomowej technologii pozwala na odtwarzanie brakującej struktury poprzez wrastanie w implant własnych komórek pacjenta. Zabieg umożliwia powrót do normalnej aktywności fizycznej. Uszkodzenia łąkotki występują w aż dwóch trzecich przypadków urazów kolana i są najczęstszym czynnikiem etiologicznym prowadzącym do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Problem dotyczy zarówno ludzi młodych i aktywnych, gdzie główną rolę przypisuje się czynnikom urazowym, jak i ludzi starszych, u których do uszkodzenia może dojść nawet w czasie normalnej aktywności np. przysiadu.
 

Pierwsze symptomy, jeśli chodzi o uszkodzenie łąkotki, to na ogół ból, obrzęku stawu, a także moment zablokowania kolana, najczęściej niemożliwość jego całkowitego wyprostowania.
 

Ze względu na kluczową rolę jaką pełni łąkotka, tj.: amortyzacja drgań, przenoszenie obciążenia (nawet do 85% w zgięciu) czy stabilizacja kolana, niezwykle ważne dla zdrowia i jakości życia jest zapewnienie jej pełnej funkcjonalności. 
 

Opracowany przez ORTEQ Bioengineering implant ACTIFIT to przełom w chirurgii kolana. Operację wszczepienia implantu prowadzi się endoskopowo, czyli w mało inwazyjny sposób. Stosowany jest u pacjentów z usuniętą wcześniej łąkotką lub osób po skomplikowanych urazach, bez możliwości zszycia rozerwanej struktury. Implant umożliwia regenerację zniszczonej łąkotki stawowej, która dotychczas uważana była za niezdolną do samoistnego odrastania. Zbudowany ze specjalnego biomateriału ACTIFIT integruje się z organizmem, służąc jako rusztowanie do odbudowy zniszczonej tkanki. Komórki pacjenta wrastają w implant, regenerując brakującą lub uszkodzoną strukturę.
 

Metoda uzyskała certyfikat bezpieczeństwa w Unii Europejskiej. Do tej pory zabieg wykonywany był w: Belgii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Dzięki Centrum Medycyny Sportowej terapia ta jest dostępna również w Polsce. Zabieg tego typu można również wykonywać jako procedurę towarzyszącą innej operacji np. rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, chrząstki stawowej lub osteotomii korekcyjnej stawu kolanowego.
 

Dzięki zastosowaniu przełomowej technologii wszczepienia nowego implantu (ACTIFIT) pacjenci z brakiem lub uszkodzeniem łąkotki mogą zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej a nawet wymianie stawu kolanowego na endoprotezę. Zabieg umożliwia całkowity powrót do normalnej aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportów.

Przejdź do strony on-line